O nás


Dachmas s.r.o.

Firma Dachmas vznikla v roce 1995 jako kovovýroba začala lisováním výlisků na výstředníkových lisech, které vlastní od síly 10tun do síly 160tun zn. Erfurt.

Své zákazníky má dodnes, doly OKD a firmu Viadrus Bohumín, kde léta dodáváme plechové příruby ke kotlům a samozřejmě i jiné firmy, které poptávají výlisky ve větších sériích.

Stěžejní část výroby vždy směřovala do firmy Viadrus Bohumín. Vždy jsem obdivoval takřka nekonečnou životnost litinových kotlů s kterými firma Viadrus přišla jako první a vyrábí je bezmála asi 100let. Bylo mi líto lidí, kteří podle nového zákona budou muset tyto kotle vyměnit za ekologické, ale plechové s podstatně menší životností. Řada firem sice přestavbové sady vyrábí, ale jiným způsobem, kdy se kotel postaví na podstavec, podle mého názoru je tato varianta pracnější a tedy dražší. V kotelnách s nízkým stropem je dokonce neproveditelná.

Firma Dachmas vyvinula a několik let testovala variantu kdy samočistící hořák je umístěn ve spalovacím prostoru tj. nad roštem. Zásadní výhoda je ta, že není třeba žádný zásah do konstrukce kotle, sada je namontována za 2-3 hodiny. Firma Dachmas nabídla toto řešení firmě Viadrus Bohumín, která provedla potřebné zkoušky a konečnou certifikaci na euro 3. Toto zařízení má průmyslově chráněné jako vzor. Firma Dachmas s.r.o. již dodává tyto sady firmě Viadrus pro kotle U26 Herkules-Robot. Firma Dachmas s.r.o. má oprávnění na provádění modernizace litinových kotlů řady U22 a U26 nejlépe 5 článkových a více.

Inspirovalo mě prohlášení tiskové mlučí ministerstva životního prostředí Matyáše Vitika, který dne 5.9.2012 pro deník iDnes.cz doslova říká „Není nutná výměna celého kotle, ale například jeho dovybavením automatickým podavačem paliva, které zajistí jeho úpravu na 3 emisní třídu.